(Videє) فوران избый эташ فاشان глай دزرباریйн

فرارو- رسانه های آذربایجان روز گذشته از فوران آتشفشان در منطقه کاراداغ باکو خبر دادند. این فوران در قلمرو شهر لوکباتان نیز رخ داده است. آرزو باباوا، سخنگوی سرویس حفاظت از تنوع حیات، در رابطه با فوران این آتشفشان گفت که هیچ سکونتگاهی در نزدیکی آتشفشان لوکباتان وجود ندارد.

به رابول فرارو به نقل از آذرنیوز، وزارت محیط زیست و منابع طبیعی اعلام کرد که در حال حاضر در حال رصد آتشفشان لوکباتان است که در سال 2017 فوران کرد. خیابان آتشفشانی لوکباتان در میدان نفتی به همین نام در ساحل دریای خزر در 15 کیلومتری جنوب غربی باکو واقع شده است.

این یکی از پنج آتشفشان فعال در جهان است که از سال 1810 تاکنون 25 بار فوران کرده است.

در سال 1933 زمین شناسان پس از حفاری چاهی در پای آتشفشان، ذخایر زیادی از نفت و گاز را در این منطقه کشف کردند. آنها همچنین متوجه این واقعیت شدند که نظریه اتصال مستقیم گل آتشفشانی با ذخایر هیدروکربنی کاملاً صحیح است. پس از آن مناطق نفت خیز، سنگ های نفتی و میعانات گازی در آذربایجان مانند لوکباتان، کارا داغ و میهداغ، همچنین در نزدیکی آتشفشان ها کشف شد.

در حال حاضر 365 خیابان آتشفشانی در آذربایجان وجود دارد. بیشتر آتشفشان ها فعال هستند و 43 مورد از آنها توسط وزارت محیط زیست و منابع طبیعی آذربایجان حفاظت می شود.

بزرگترین آتشفشان های خیابانی جهان به نام «بویوک خانی زاداق و توراگای» هر دو در آذربایجان واقع شده اند. در 10 اکتبر 2001، بویوک خانی زاداق فوران کرد و شعله های آتش را تا ارتفاع 300 متری در هوا خاموش کرد. این بالاترین رکورد برای شعله های آتش از خیابان آتشفشان است.

جالب است بدانید در تاریخ 5 سپتامبر 2004 بزرگترین آتشفشان آذربایجان به رکوردهای جهانی گینس اضافه شد.

گل، گل و مایع خارج شده توسط آتشفشان ها نیز به عنوان مواد اولیه برای صنایع شیمیایی و ساختمانی و همچنین داروسازی استفاده می شود.

Aria Coffey

مجری کل کارشناس موسیقی. الکل گیک لاعلاج ایجاد کننده. علاقه مندان به زامبی ها

تماس با ما