حرفه هاکی طلایی بابی هال به دلیل تاریکی دردسرساز او کاهش یافت

اگر تا به حال یک ستاره NHL وجود داشته باشد که شاهکارهای تماشایی او روی یخ با اعمال ناشایست او دور از یخ کاهش یابد، آن بابی هال بود.

موهای بلوند و ظاهر ماتین-بت او همراه با تک‌نوازی هیجان‌انگیز او که معمولاً به ضربه‌های مهیب او به پشت تور ختم می‌شد، لقب The Golden Jet را برای او به ارمغان آورد. اما تمام آن طلای هاکی توسط قسمت تاریک هال که روز دوشنبه در سن 84 سالگی درگذشت، لکه دار شد.

برای هر دستاوردی، مانند پنج فصل 50 گلی او در 15 سال برای شیکاگو بلک هاوکس از سال 1957 تا 1972، و تمام مراحل پیشگام، مانند استفاده از چوب منحنی یا پرش به اتحادیه جهانی هاکی در سال 1972 که در نهایت غنی شد. همسالان او، ایراداتی داشت: اتهامات موثق دو همسر در مورد تجاوز خانگی. دستگیری به دلیل تعرض به افسر پلیس؛ و پخش دیدگاه های نفرت انگیز در مورد نژاد، ژنتیک و هیتلر.

جالب است که ببینیم NHL و Blackhawks، تیمی که بیشترین ارتباط را با هال دارد، چگونه مراسم یادبود او را انجام می دهند. بازی ستاره های NHL روز شنبه در جنوب فلوریدا برگزار می شود. بازی بعدی خانگی شیکاگو فوریه است. 7. معمولاً مرگ ستاره تالار مشاهیر مانند هال مستحق ادای احترام عاطفی در هر دو رویداد است، اما میراث متضاد او این موضوع را مورد تردید قرار می دهد.

NHL مدت‌هاست که به دلیل رسیدگی به مسائل مربوط به تجاوز جنسی و نژادپرستی مورد انتقاد قرار گرفته است، اما در سال‌های اخیر سعی در بهبود تصویر خود داشته است. به خصوص بلک هاوکز انتقادهای زیادی را به خود اختصاص داده است، به خصوص به دلیل سوء استفاده از اتهام تجاوز جنسی در سال 2010 که شامل یک مربی ویدیویی بود که منجر به شکایت یک بازیکن سابق در سال گذشته و خروج چندین مدیر تیم شد.

تا کنون، نه لیگ و نه بلک هاکس به هیچ یک از مشکلات شهرت هال در تایید مرگ او اشاره نکرده اند. در بیانیه رسمی منتشر شده در روز دوشنبه، کمیسر NHL، گری بتمن از هال به عنوان یکی از “نمادترین و متمایزترین بازیکنان لیگ” یاد کرد. راکی ویرتز، رئیس بلک هاوکز، هال را «عضو محبوب خانواده بلک هاوکز» نامید.

چند سال پس از شروع فعالیت حرفه ای خود در NHL در شیکاگو در سال 1957، هال خود را به عنوان اولین سوپراستار اصلی هاکی معرفی کرد. یک پسر مزرعه دار عضلانی از پوینت آن، انتاریو، یک شهر کوچک تولید کننده سیمان در 120 مایلی شمال شرقی تورنتو، او می توانست هواداران را با سکوهای لوکوموتیو مانند خود از روی یخ به پا کند و نزدیک ترین چیز به یک نام خانوادگی شش تیمی بود. NHL به عنوان عصر تلویزیون در دهه 1960 مطرح شد.

هم لیگ و هم بلک هاوکز به سرعت به ارزش تبلیغاتی در هال پی بردند. او موضوع تبلیغات متعددی بود که به منظور ایجاد علاقه به هاکی، به ویژه در میان زنان در زمانی که این ورزش بیشتر مخاطبان مرد داشت. یکی از معروف‌ترین عکس‌های هاکی در دهه 1960، عکسی از هال بود که تا کمر برهنه شده بود، موهای کتان و ماهیچه‌هایی که در آفتاب تابستان می‌درخشیدند و با چنگال در مزرعه خانوادگی یونجه را پرت می‌کردند.

هال با وزن 5 فوت 10 و 195 پوندی بزرگتر از سایر بازیکنان دیگرش نبود اما قدرت و سرعت بالایی داشت. تخمین زده می‌شود که ضربات او به سرعت 119 مایل در ساعت می‌رسد، که به طور معمول دروازه‌بان‌های روز را وحشت زده می‌کند، زیرا اکثر آنها بدون محافظ ماسک بازی می‌کنند.

در اواسط دهه 1960، زمانی که هال و هم تیمی اش استن میکیتا در شیکاگو شروع به استفاده از چوب هایی با تیغه های خمیده کردند، بیش از چند دروازه بان به ماسک روی آوردند. این چوب‌ها که به دلیل پیچ‌خوردگی شدید تیغه‌های موز نامیده می‌شوند، می‌توانند باعث بالا آمدن یا شیرجه رفتن غیرمنتظره‌ی پاها شوند. در سال 1967، NHL محدودیت هایی را برای محدود کردن شدت منحنی های چوب اعمال کرد.

هال همچنین الهام‌بخش همتایان خود شد، زیرا او همیشه نظر محکمی در مورد ارزش خدماتش برای لیگی داشت که در آن بازیکنان به طور معمول دستمزد متوسطی را که صاحبان مشت محکم پیشنهاد می‌کردند دریافت می‌کردند و دهانشان را بسته نگه می‌داشتند. دنیای هاکی جزیره ای در سال 1972 زمانی که هال NHL را برای قراردادی به ارزش 2.75 میلیون دلار برای بازی در WHA جدید برای وینیپگ جتس منعقد کرد، شوکه شد. این حرکت در نهایت کنترل محکم مالکان NHL را شکست و به بازیکنان پول بیشتری برای مهارت‌هایشان و کنترل بیشتری بر محل بازی آنها داد.

از آنجایی که NHL و WHA هر دو به نزاع روی یخ در دهه 1970 روی آوردند، هال موضع تنهایی گرفت، حتی یک اعتصاب یک بازی در حالی که جت ها در اعتراض به جنگ در بازی بودند، ترتیب داد، که سال ها بعد به طرز وحشتناکی توخالی به صدا درآمد.

هال ممکن است خشونتی را که بازی‌های هاکی را مخدوش کرده بود محکوم کرده باشد، اما همسر دومش، جوآن مک‌کی، در یک مستند ESPN در سال 2002 گفت که در طول ازدواج 20 ساله‌شان چندین بار به او تجاوز کرده است که در سال 1980 به طلاق منجر شد. او گفت هال او را کتک زد. با کفش خودش خون آلود شد و در سفر به هاوایی او را بالای بالکن هتل نگه داشت. او گفت: “فکر کردم این پایان است، من می روم.”

داستان‌های بیشتری که جنبه تاریک هال را توضیح می‌داد، در طول سال‌ها پدیدار شد، از سوء استفاده خانگی تا مشکلات الکل. در سال 1986، همسر سوم هال، دبورا، او را به تجاوز متهم کرد. زمانی که یک افسر پلیس در این حادثه مداخله کرد، هال متهم به تعرض به او شد و در نهایت به گناه خود اعتراف کرد. او همچنین به اتهام باتری روی همسرش متهم شد، اما زمانی که دبورا از شهادت دادن خودداری کرد، موضوع منتفی شد.

جنجال دیگری در سال 1998 شروع شد، زمانی که روزنامه انگلیسی مسکو تایمز برخی دیدگاه های نگران کننده در مورد نژاد را به هال نسبت داد. روزنامه روسی می گوید هال احساس می کند که جمعیت سیاه پوستان در ایالات متحده به سرعت در حال افزایش است. او گفته است: «هیتلر ایده های خوبی داشت. او فقط کمی زیاده روی کرد.»

هال این اظهار نظر را رد کرد و گفت که قصد دارد از مسکو تایمز و تورنتو سان که بخش‌هایی از مقاله تایمز را تجدید چاپ کرد شکایت کند، اما از اقدام قانونی تهدید شده نتیجه ای حاصل نشد.

با این حال، میشل دختر هال با او در داستان های روزنامه مخالفت کرد. او به ESPN گفت که وقتی اظهارات منسوب به پدرش در مورد سیاه پوستان و هیتلر را دید، “اولین چیزی که فکر کردم این بود که “این دقیقاً شبیه او است.”

علیرغم لیستی از حوادث زشت، بلک هاوکز در سال 2008 هال را به عنوان سفیر تیم معرفی کرد. او سال گذشته از این نقش کنار گذاشته شد. این تیم گفت که قصد دارد نقش سفیر تیم را “بازتعریف” کند و هال و سازمان “به طور مشترک توافق کردند” او بازنشسته شود.

اما مجسمه هال که در خارج از مرکز متحد در شیکاگو در سال 2011 ساخته شد، باقی مانده است.

Emerson Brooks

گورو تلویزیون. حل کننده مشکل علاقه مندان به وب. ماون مسافرتی بی عذرخواهی تنظیم کننده.

تماس با ما