HelloFresh خرید شیر نارگیل از تایلند را به دلیل ادعای کار میمون ها متوقف می کند

HelloFresh، شرکت آلمانی کیت غذا، پس از ادعاهای گروه حامی حقوق حیوانات PETA در مورد استفاده از کار اجباری میمون در صنعت نارگیل، اعلام کرد که استفاده از شیر نارگیل از تایلند را در سال جاری متوقف خواهد کرد.

ابی درهر، سخنگوی HelloFresh، تایید کرد که این شرکت “از روی احتیاط فراوان” تصمیم گرفته است که از اواخر امسال شیر نارگیل را از تایلند خریداری نکند. این تصمیم در ماه دسامبر گرفته شد و هفته گذشته علنی شد.

Walmart، Costco و سایر خرده فروشان بزرگ آمریکایی فروش شیر نارگیل Chaokoh، یک برند تایلندی را متوقف کرده اند، اما HelloFresh متعهد شده است که استفاده از شیر نارگیل تایلند را به طور کامل متوقف کند.

این اطلاعیه که قبلا توسط Axios گزارش شده بود، پس از آن منتشر شد که People for the Ethical Treatment of Animals در ماه نوامبر گزارشی منتشر کرد مبنی بر اینکه میمون‌ها در ده‌ها عملیات بازیابی نارگیل مورد آزار قرار گرفته‌اند که به گفته محققان این سازمان در 9 استان تایلند از آن بازدید کرده‌اند. PETA مدت‌هاست که ادعا کرده است که میمون‌ها در تایلند مجبور هستند ساعت‌ها از درختان بلند بالا بروند و نارگیل‌هایی را بچینند که برای تولید محصولاتی مانند شیر نارگیل، آرد و روغن استفاده می‌شود.

PETA همچنین ادعا می کند که میمون های جوان برای حمایت از برداشت از خانواده هایشان گرفته می شوند. ربودن حیوان وحشی در تایلند غیرقانونی است. دولت تایلند بلافاصله به درخواست اظهارنظر در روز سه شنبه پاسخ نداد.

در این گزارش، PETA گفت که دو تامین کننده HelloFresh در تایلند به کار میمون های استثمار شده متکی هستند. نیویورک تایمز نتوانست جزئیات تحقیقات PETA را به طور مستقل تأیید کند.

خانم “ما از آن زمان در گفتگوی مداوم با PETA بوده‌ایم و همچنان به تامین‌کنندگان خود، که از آنها تاییدیه کتبی دریافت کرده‌ایم مبنی بر اینکه از نیروی کار میمون در زنجیره تامین خود استفاده نمی‌کنند، استانداردهای بالای ما را یادآوری می‌کنیم.” درهر گفت. ما تحت هیچ شرایطی هیچ شکلی از حیوان آزاری را در زنجیره تامین خود تحمل نمی کنیم.”

در ایمیلی به PETA که توسط نیویورک تایمز دریافت شد، HelloFresh ماه گذشته تایید کرد که خرید شیر نارگیل تایلندی را تا تابستان 2023 متوقف می کند و به دنبال تامین کنندگان جدید مستقر در خارج از تایلند خواهد بود.

ادوین ویک، بنیانگذار بنیاد دوستان حیات وحش تایلند، یک موسسه غیرانتفاعی که مرکز حیوانات وحشی را که در اسارت یافت می‌شوند اداره می‌کند، تخمین می‌زند که کشاورزان تایلندی در مجموع 4000 تا 5000 میمون نگهداری می‌کنند.

آقای. ویک گفت که حدود دو سوم این میمون ها برای زایمان استفاده می شدند. اما، او افزود، تعداد کلی میمون‌های اسیر در کشور در سال‌های اخیر کاهش یافته است و اکنون حدود یک سوم از سه سال پیش است. وی تخمین زد که کمتر از یک درصد از برداشت نارگیل شهرستان با استفاده از کار میمون ها تولید می شود.

در حالی که او گفت که کار میمون‌ها را نمی‌پذیرد، اما احساس می‌کرد که توصیف PETA از شرایط مزارع نارگیل تایلند باعث می‌شود آنها بی‌رحمانه‌تر از آنچه در واقعیت هستند به نظر برسند. او گفت که در بیشتر موارد، میمون ها با کشاورزانی که با آنها کار می کنند زندگی می کنند و به عنوان حیوان خانگی با آنها رفتار می شود.

سال گذشته سفارت این کشور در ایالات متحده اعلام کرد که بیش از 25000 خرده فروش در ایالات متحده و اروپا از زمانی که PETA آنها را به استفاده از کار اجباری میمون متهم کرد، فروش برندهای نارگیل تایلندی را متوقف کرده اند.

HelloFresh، که در سال 2011 در برلین تاسیس شد، کیت های غذایی را با مواد تشکیل دهنده که برای دستور العمل های آن اندازه گیری شده اند، ارائه می دهد. این شرکت که در بیش از ده‌ها کشور فعالیت می‌کند، وعده‌های غذایی را به عنوان کاری تایلندی با شیر نارگیل ارائه می‌کند.

سازنده Chaokoh، Theppadungporn Coconut Company، بلافاصله به درخواست اظهارنظر در روز سه شنبه پاسخ نداد.

مویرا کولی، سخنگوی PETA، در بیانیه ای گفت که هدف این گروه این است که صنعت را از استفاده و سوء استفاده از میمون ها دور کند.

PETA مصرف کنندگان را تشویق می کند تا به جای تشویق برداشت محصول از جمهوری دومینیکن، هند، اندونزی، فیلیپین و ویتنام، محصولات تولید شده از نارگیل های تولید شده در خارج از تایلند را خریداری کنند. بر اساس ارقام دولت، از سال 2017 تا 2021، ارزش صادرات سالانه شیر نارگیل از تایلند بیش از 37 میلیون دلار بوده است.

با کسب مجوز از اداره پارک های ملی، حیات وحش و حفاظت از گیاهان می توان سه نوع میمون ماکاک را برای اهداف تجاری در تایلند پرورش داد. در تایلند، هرکسی که می خواهد میمون نگهداری کند باید برای دریافت مجوز نیز اقدام کند. کسانی که به دلیل داشتن میمون بدون مجوز محکوم می شوند، می توانند تا حدود 1158 دلار جریمه یا تا چهار سال زندانی شوند. صاحبان میمون‌هایی که با حیوانات خود آزار می‌دهند با مجازات تا دو سال زندان مواجه می‌شوند.

در مطالعه‌ای که در سال 2021 در مجله علوم رفتاری کاربردی حیوانات منتشر شد، محققان با 89 کشاورز نارگیل که در سه استان تایلند کار می‌کردند، مصاحبه کردند. آنها دریافتند که میمون‌های ماکاک هر روز هفته کار می‌کنند و «معمولاً از بیش از 50 درخت نارگیل بالا می‌روند» تا هر روز بین 500 تا 1000 نارگیل برداشت کنند.

سفارت تایلند هفته گذشته به Axios گفت که “هم دولت و هم صنعت تایلند اطمینان حاصل می کنند که شیر نارگیل صادر شده از تایلند از کار میمون ها به دست نمی آید.”

در یک سند دولتی از آگوست گذشته، سفارت گفت که در حال ایجاد برنامه ای به نام “Monkey Free Plus” است که “نه تنها مزارع نارگیل را در سیستم ایمنی مواد غذایی تایید می کند، بلکه تضمین می کند که میمون ها برای برداشت استفاده نمی شوند.” سفارت همچنین گفت که «در حال ترویج درختان نارگیل کوتوله هیبریدی برای کاشت جدید است» که تنه‌های کوتاه آن به این معنی است که برداشت نارگیل «دیگر به کار میمون‌ها نیاز ندارد».

مایک آیوز سوگند رین جیرنوات گزارش کمک کرد

Aria Coffey

مجری کل کارشناس موسیقی. الکل گیک لاعلاج ایجاد کننده. علاقه مندان به زامبی ها

تماس با ما