Flightradar24، سایتی که هر هواپیما را در آسمان ردیابی می کند

(سی ان ان) – به طور متوسط ​​روزانه بیش از 200000 پرواز در سراسر جهان برخاسته و فرود می آیند. این شامل هواپیماهای تجاری، باری و چارتر – که حدود نیمی از کل را تشکیل می دهد – و همچنین جت های تجاری، هواپیماهای خصوصی، هلیکوپترها، آمبولانس های هوایی، هواپیماهای دولتی و نظامی، هواپیماهای بدون سرنشین، بالون های هوای گرم و گلایدر می شود.

اکثر آنها مجهز به یک ترانسپوندر هستند، دستگاهی که موقعیت هواپیما و سایر داده های پرواز را به کنترل ترافیک هوایی مخابره می کند، و این سیگنال را می توان با گیرنده های ارزان قیمت مبتنی بر فناوری به نام ADS-B برای نظارت-پخش خودکار وابسته دریافت کرد. این کاری است که وب‌سایت‌های ردیابی پرواز به طور خلاصه انجام می‌دهند و به کاربران یک عکس فوری از هر چیزی که در آسمان است (منهای چند استثنا) در زمان واقعی ارائه می‌دهند.

گیرنده ADS-B ساخت Flightradar24.

گیرنده ADS-B ساخت Flightradar24.

با احترام به Flightradar24

این در حال حاضر بسیار فراتر از علاقه مندان به هوانوردی است. هنگامی که یک هواپیمای نیروی هوایی ایالات متحده حامل نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان در اوایل ماه اوت در تایوان فرود آمد، بیش از 700000 نفر از طریق سرویس ردیابی پرواز Flightradar24 شاهد این رویداد بودند.

این هواپیما که یک نسخه نظامی از بوئینگ 737 به نام C-40 است، از کوالالامپور در مالزی قبل از حرکت به سمت تایوان حرکت کرد تا از برخورد با ارتش چین جلوگیری کند و ساعت‌ها به زمان پرواز اضافه شود. این امر بلافاصله مشخص نمی کرد که مقصد نهایی چه خواهد بود، زیرا هواپیما به آرامی به سمت شمال به سمت جزیره منحرف شد، باعث ایجاد مکالمات آنلاین شد. در نتیجه، این پرواز با 2.92 میلیون نفر حداقل بخشی از سفر هفت ساعته را دنبال می‌کردند که بیشترین ردیابی در تمام دوران را داشت.

مدیر ارتباطات FlightRadar24، یان پتچنیک، می گوید که این وب سایت، بخشی از گروهی از خدمات محبوب ردیابی پرواز همراه با FlightAware و Plane Finder، در سال 2006 در سوئد “کاملاً تصادفی” تاسیس شد. خدمات مقایسه قیمت

این اولین بار در سال 2010، زمانی که فوران آتشفشان ایسلندی باعث زمین گیر شدن هزاران پرواز و جذب چهار میلیون بازدیدکننده شد، به رسمیت شناخته شد: “این مطمئناً اولین حضور ما در رویدادهای بین المللی بود، و اینکه چگونه نمایش ترافیک هوایی در زمان واقعی به عموم مردم می تواند بر نحوه تاثیرگذاری تاثیر بگذارد. مردم به اخبار جهانی فکر می کردند. «تعداد بازدیدکنندگانی که دریافت کردیم، وب‌سایت را از کار می‌اندازد، بنابراین لطف ما این بود که چیزی جز یک سوراخ برای نشان دادن وجود نداشت».

بهره در حال افزایش است

قبل از پرواز پلوسی، رکورد بیشترین ردیابی پرواز در Flightradar24 متعلق به سفر بازگشت الکسی ناوالنی، رهبر مخالفان روسیه به روسیه بود که قرار بود در آنجا زندانی شود. پرواز ژانویه 2021 توسط 550000 نفر ردیابی شد و رکورد قبلی در آوریل 2020 را شکست، زمانی که تقریبا 200000 کاربر بوئینگ 777 را تماشا کردند که نمادهای هلال و ستاره پرچم ملی ترکیه را در آسمان بالای آنکارا ترسیم کرده بود تا صدمین سالگرد ترکیه را جشن بگیرند. حق حاکمیت.

پیش از آن، در سپتامبر 2017، هزاران نفر هواپیمای دلتا بوئینگ 737 را تماشا کرده بودند که مستقیماً به داخل طوفان ایرما پرواز کرد تا در پورتوریکو فرود آمد و 40 دقیقه بعد با قرار گرفتن دقیق خود در شکاف بین بازوهای طوفان به سمت JFK پرواز کرد.

با این حال، خارج از رویدادهای مهم، تعداد افرادی که پروازها را دنبال می‌کنند دائماً در حال افزایش است: «ما افراد زیادی را می‌بینیم که از سایت برای ردیابی یکی از عزیزانشان، ردیابی پرواز خود یا پیدا کردن پرواز ورودی که می‌روند استفاده می‌کنند. پچنیک می‌گوید که بعداً در آن روز حضور داشته باشید تا از آمدن هواپیما مطمئن شوید.

یکی دیگر از موارد استفاده افرادی هستند که به هوانوردی بسیار علاقه مند هستند یا واقعاً دوست دارند انواع خاصی از هواپیماها را دنبال کنند. آنها همچنین می توانند به فرودگاه بروند، برنامه را بکشند و ببینند چه چیزی در راه است. سپس شما افرادی دارید که به طور حرفه ای در این زمینه سرمایه گذاری کرده اند. صنعت هوانوردی، به این دلیل که آنها هواپیما دارند و آن را اجاره کرده‌اند، یا به این دلیل که ناوگان هواپیما دارند و می‌خواهند آن‌ها را زیر نظر داشته باشند. در نهایت، افرادی هستند که به طور حرفه‌ای برای داشتن اطلاعات پروازی زیادی سرمایه‌گذاری می‌کنند. خطوط هوایی، فرودگاه ها، سازندگان هواپیما که از مجموعه داده های بزرگ برای به دست آوردن بینش صنعت استفاده می کنند.”

نحوه جمع آوری داده ها

برای جمع‌آوری داده‌ها، Flightradar شبکه‌ای از گیرنده‌های ADS-B خود را ساخته است که اکنون می‌گویند با حدود 34000 دستگاه، بزرگترین در جهان است و حتی مناطق دورافتاده مانند قطب جنوب را پوشش می‌دهد.

Flightradar24 دارای گیرنده هایی در سراسر جهان، از جمله مکان های دور افتاده مانند قطب جنوب است.

Flightradar24 دارای گیرنده هایی در سراسر جهان، از جمله مکان های دور افتاده مانند قطب جنوب است.

با احترام به Flightradar24

حدود یک چهارم گیرنده ها توسط خود Flightradar24 ساخته شده اند، اما اکثریت توسط علاقه مندانی که داده ها را به صورت داوطلبانه ارائه می کنند، مونتاژ می شوند. از آنجایی که ساخت یک گیرنده نسبتاً ارزان است – اجزا در مجموع حدود 100 دلار هزینه دارند – از زمانی که Flightradar24 شروع به باز کردن شبکه خود برای عموم در سال 2009 کرد، بسیاری ثبت نام کرده اند.

یک آرایه متراکم از گیرنده ها برای ردیابی پروازها در سطح جهانی ضروری است، اما یک مشکل واضح در مورد اقیانوس ها وجود دارد، جایی که شبکه پراکنده می شود. پس چگونه می توان از آب های آزاد پوشش داد؟

پتچنیک می‌گوید: «با یافتن جزایر در هر کجا که بتوانیم و مطمئن شویم که گیرنده‌هایی در آنجا داریم. اما اخیراً ما به گیرنده‌های ماهواره‌ای ADS-B روی آورده‌ایم تا بتوانیم هواپیما را بر فراز اقیانوس بهتر ردیابی کنیم.

داشتن چنین حجم دقیق و محلی از داده ها می تواند برای به دست آوردن بینش اولیه در مورد شرایط اضطراری و حوادث مفید باشد: “ما هر چیزی را که وارد سرورهایمان می شود ذخیره می کنیم و در صورت لزوم می توانیم به یک گیرنده خاص برگردیم و داده های خام را استخراج کنیم. پتچنیک می‌گوید: فقط در صورت وقوع حادثه یا اگر درخواستی از یک ارائه‌دهنده خدمات ناوبری هوایی یا شعبه بررسی سانحه داشته باشیم، انجام می‌شود.

گاهی اوقات، داده ها می توانند علت سقوط را قبل از انجام تحقیقات رسمی نشان دهند. در مورد پرواز 9525 Germanwings که در 24 مارس 2015 توسط کمک خلبان عمداً به داخل کوه پرواز کرد، داده ها تصویر بسیار واضحی را نشان می دهد: “یکی از پارامترهایی که در کامل ترین مجموعه داده ها مشاهده می شود. ما در مورد پرواز Germanwings چیزی به نام MCP ALT دریافت کردیم — این دستگیره ای است که چرخانده می شود تا به خلبان خودکار هواپیما بگوید در چه ارتفاعی پرواز کند. “

با این حال، همه داده ها برای هر هواپیما در دسترس نیست، زیرا این بستگی به نوع فرستنده و گیرنده درگیر دارد.

مالکان یا اپراتورهای هواپیما همچنین می‌توانند تصمیم بگیرند که از نمایش عمومی داده‌های خود، معمولاً برای هواپیماهای نظامی، دولتی یا خصوصی، جلوگیری کنند. به عنوان مثال، آنها می‌توانند در برنامه‌ای مانند LADD برای «محدود کردن نمایش داده‌های هواپیما» که توسط اداره هوانوردی فدرال نگهداری می‌شود، ثبت‌نام کنند: پچنیک می‌گوید: «ما از آن فهرست تبعیت می‌کنیم.

“این به اپراتورها اجازه می دهد تا داده های خود را به صورت متفاوت، ناشناس یا در برخی موارد نمایش داده نشوند. از مجموع تعداد هواپیماهایی که ما به صورت روزانه ردیابی می کنیم، حدود 3٪ دارای نوعی مقررات نمایش داده هستند.”

تصویر بالا: یک بوئینگ C-40C حامل نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، در 3 آگوست 2022 از تایپه سونگشان بلند شد، یک روز پس از آن که پرواز SPAR19 به پر رهگیری ترین پرواز Flightradar24 تبدیل شد.

Cassie Wells

حل کننده مشکل به طرز خشمگینانه ای فروتن. ماون فرهنگ پاپ استاد عمومی موسیقی. متعصب وب هیپستر پسند. ارتباط دهنده.

تماس با ما