ColdHubs: سردخانه با انرژی خورشیدی چگونه باعث تازه نگه داشتن مواد غذایی در نیجریه می شود

به همین دلیل است که Nnaemeka Ikegwuonu تصمیم گرفت رویکرد جدیدی را برای ضایعات مواد غذایی اتخاذ کند. او بنیانگذار ColdHubs است که واحدهای ذخیره غذا با انرژی خورشیدی را برای بازارها و مزارع طراحی شده است.

این مرد 39 ساله جوایز بی شماری را برای این ابتکار به دست آورده است و به تازگی به عنوان برنده مشترک 1.5 میلیون دلاری AYuTe Africa Challenge اعلام شده است، برای نوآوران جوانی که از فناوری برای بازسازی تولید غذا در این قاره استفاده می کنند.

ColdHubs که به طور رسمی در سال 2015 راه اندازی شد، اکنون دارای 54 واحد در 22 ایالت در سراسر نیجریه است. بیش از 5250 کشاورز خرده‌مالک، خرده‌فروش و عمده‌فروش از اتاق‌های سرد آن استفاده می‌کنند و در سال 2020، این شرکت 40000 تن مواد غذایی ذخیره می‌کند که باعث کاهش ضایعات و افزایش سود کشاورزان شده است.

Ikegwuonu می‌گوید: «این غذا برای مصرف انسان است که معمولاً در طول زنجیره تأمین از دست می‌دهیم، چه در طول برداشت، حمل‌ونقل یا توزیع». “ماموریت واقعاً کاهش فساد مواد غذایی به دلیل عدم نگهداری مواد غذایی سرد در نقاط کلیدی زنجیره تامین مواد غذایی است.”

مقابله با بحران ضایعات غذایی

نیجریه از بین 113 کشور در فهرست جهانی امنیت غذایی در رتبه 100 قرار دارد. بیش از 88 میلیون نفر در کشور با ناامنی غذایی مواجه هستند و 12 درصد از آنها سوءتغذیه دارند.
مشکل کمبود غذا نیست، اما ضایعات زیاد است. 40 درصد از مواد غذایی که سالانه نیجریه تولید می کند، قبل از اینکه به دست مصرف کنندگان برسد، از بین می رود. بر اساس گزارش بانک جهانی، این معادل 31 درصد از کل کاربری زمین است و 5 درصد از انتشار گازهای گلخانه ای کشور را تشکیل می دهد.
چگونه جزایر شناور می توانند آبراه های شهری را سبز و تمیز کنند
ColdHubs Ikegwuonu واحدهای سردخانه ای به مساحت 10 فوت مربع هستند که محصولات را تا 21 روز تازه نگه می دارند. Ikegwuonu می گوید: واحدهای سردخانه معمولی در این اندازه با دیزل ژنراتورها تغذیه می شوند و به 20 تا 30 لیتر گازوئیل در روز نیاز دارند – اما با استفاده از پنل های خورشیدی در عوض، او می گوید که در تمام واحدهای خود، این شرکت از بیش از 1 میلیون کیلوگرم جلوگیری می کند. CO2 هر سال وارد جو می شود، در حالی که نیروگاه ها 24/7 است.
طبق گزارش سازمان ملل، زباله های مواد غذایی تا 10 درصد از انتشار گازهای گلخانه ای جهان را تشکیل می دهند، بنابراین یافتن راه حل هایی برای کاهش ضایعات می تواند در مبارزه با تغییرات آب و هوایی حیاتی باشد.

Ikegwuonu می گوید: نگهداری یک جعبه محصول در ColdHub حدود 25 سنت در روز هزینه دارد و به کشاورزان و خرده فروشان کمک کرده است تا درآمد ماهانه خود را دو برابر کنند. ”

ColdHubs اکنون در مزارع و بازارهای 22 ایالت نیجریه در دسترس است.

افزایش مقیاس

Ikegwuonu می گوید که ColdHubs با نگاهی به آینده، در حال توسعه فناوری برای منجمد کردن محصولات برای جوامع ماهیگیری در دلتای نیجر است. او می‌گوید: «بیشتر جوامع ساحلی اصلاً به انرژی دسترسی ندارند» و افزود که این واحدهای ذخیره‌سازی فریزر ظرفیت تولید بلوک‌های یخی را نیز خواهند داشت.

Ikegwuonu همچنین می‌خواهد با ایجاد برابری جنسیتی و ایجاد مشاغل در کشوری که حدود 35٪ از کل اشتغال در آن کشاورزی است و 90٪ معیشت روستایی به آن وابسته است، تأثیر اجتماعی خود را گسترش دهد.

او می گوید: «ما توانسته ایم حدود 66 شغل جدید برای زنان ایجاد کنیم. بسیاری از این زنان توانمند شده‌اند و در خانواده‌ها و جوامع خود کارگزاران تغییر کرده‌اند.»

Ikegwuonu می گوید تمرکز فعلی او بر گسترش بیشتر تجارت در نیجریه است – اما در دهه آینده، او به کشورهای دیگری که با مشکلات مشابه ضایعات مواد غذایی دست و پنجه نرم می کنند، توجه دارد.

او می‌گوید: «رویای بزرگ ما حل مشکل فساد مواد غذایی در نیجریه و گسترش فناوری و خدمات خود به دیگر کشورهای آفریقایی است که این چالش‌ها را دارند».

بمب ساعتی طبیعت؟
بمب ساعتی طبیعت؟

Todd Holland

متفکر. معتاد رسانه های اجتماعی متعصب الکل استاد وب. مبشر قهوه معمولی.

تماس با ما