6 نمایش پیکاسو که امسال باید دید

پابلو پیکاسو 50 سال پیش در این ماه، در 8 آوریل 1973 درگذشت. امسال، شاخه های فرهنگی دولت های فرانسه و اسپانیا با همکاری در “جشن پیکاسو 1973-2023″، مجموعه ای از نمایشگاه ها در سراسر اروپا و جهان، این سالگرد را جشن خواهند گرفت. ایالات متحده که مانند رنگ ها و بافت های یک نقاشی کوبیست با یکدیگر بازی می کنند. این شش نمایش است که باید جستجو کرد.

گوگنهایم بر یک سال از زندگی پیکاسو تمرکز خواهد کرد و 10 نقاشی و اثر روی کاغذ را به نمایش می گذارد که این هنرمند پس از ورود به پاریس در پاییز 1900 خلق کرده است. راه خوبی برای مقایسه و تضاد سبک پیکاسو با دیگر هنرمندان ارائه می دهد: سالن رقص معروفی که این اثر به تصویر می کشد چیزی شبیه یک بوم خالی برای قلم مو های آوانگارد بود که توسط ونسان ون گوگ، پیر آگوست رنوار نیز نقاشی شده بود. رامون کاساس و هانری دو تولوز لوترک. 12 می تا آگوست 6; guggenheim.org.

در اینجا یک راه جدید برای راه اندازی یک کنسرت که سرپرستی یک نمایش پرمخاطب پیکاسو است: به طور علنی مرد را به سر کار بکشید. حداقل اینگونه بود که هانا گدسبی، استندآپ کمیک استرالیایی که ویژه سال 2018 آن، «نانت»، حاوی نکات مهمی در مورد زن ستیزی هنرمند بود، دعوت به کار در این نمایشگاه موزه بروکلین را دریافت کرد. این نمایش که توسط گدسبی و کیوریتورهای لیزا اسمال و کاترین موریس گردآوری شده است، به آثار پیکاسو با نگاهی فمینیستی نگاه می‌کند و از جمله به خطرات اسطوره‌سازی استادان می‌پردازد. همچنین شامل آثاری از مجموعه هنرهای فمینیستی موزه خواهد بود. 2 ژوئن تا سپتامبر 24; brooklynmuseum.org.

در تابستان 1921، مدت‌ها قبل از اینکه گاراژها به محل داستان‌های فولکلور دره سیلیکون تبدیل شوند، پیکاسو در یکی در فونتنبلو، در جنوب شرقی پاریس آویزان شد تا به کارهای خلاقانه‌اش بپردازد. نقاشی‌هایی که او در آنجا خلق کرد شامل نقاشی‌های نئوکلاسیک «سه زن در بهار» و کوبیست «سه موسیقی‌دان» بود که هر دو در موما در کنار سایر آثار و مطالب آرشیوی آن دوره ارائه خواهند شد. اکتبر 1 تا فوریه 10, 2024; moma.org.

جشن های سالگرد ذاتاً عقب مانده هستند. چرا تا آخر راه نروید؟ به نظر می‌رسد این نگرشی است که موزه هوم در پاریس برای نمایش پیکاسو خود اتخاذ کرده است، که بر تأثیر هنر پیش از تاریخ – سرامیک، حکاکی، نقاشی‌ها و طراحی‌های اولیه – بر آثار پیکاسو متمرکز است. تقریباً 40 قطعه پیکاسو، از جمله «زنی در حال پرتاب سنگ»، یک نقاشی رنگ روغن در سال 1931، با آثار هنری انسان های ماقبل تاریخ – پیکاسوهای عصر حجر – مقایسه شده است. اکنون باز است، تا 12 ژوئن ادامه دارد. museedelhomme.fr.

پل اسمیت، طراح مد بریتانیایی، مدیر هنری این نمایش است که بر تداوم نفوذ پیکاسو تاکید دارد. اسمیت، به همراه متصدیان سیسیل دبری و جوآن اسنرچ، آثار هنری را از سراسر حرفه پیکاسو انتخاب کردند (از جمله «خود پرتره» اوایل دوره آبی او در سال 1901 و قطعه اشیای یافت شده او «سر گاو» در سال 1942) که با آثار هنرمندان معاصر گیلر آمیخته شده بود. کویتکا، اوبی اوکیگبو، میکالن توماس و چری سامبا. اکنون باز است، تا آگوست ادامه دارد. 27; museepicassoparis.fr.

مانند گوگنهایم، موزه رینا سوفیا (محل دائمی “گرنیکا”) در مادرید در یک سال از زندگی پیکاسو بزرگنمایی خواهد کرد. این نمایش با تمرکز بر طراحی‌ها و کتاب‌های طراحی، سال 1906 را به عنوان دوره‌ای دگرگون‌کننده در حرفه‌ی هنرمند و در نتیجه توسعه هنر معاصر معرفی می‌کند. این سال به عنوان پایان دوره رز پیکاسو در نظر گرفته می‌شود و شامل مدتی می‌شود که طی آن پیکاسو از پاریس استراحت کرد و سفری سازنده به روستای گوسول کاتالونیا داشت. نوامبر 14 تا 4 مارس 2024؛ museoreinasofia.es.

Yareli Estes

دانش آموخته مواد غذایی هاردکور. حلال مشکل لاعلاج متعصب الکل متخصص توییتر پیشرو پرشور اینترنت.

تماس با ما