2 عامل موثر در افزایش قیمت تخم مرغ

قیمت تخم مرغ در بازار افزایش یافته و عرضه آن در مغازه های سطح شهر محدودتر شده است.

به گزارش فارس، قیمت تخم مرغ در بازار تهران به 85 هزار تومان رسیده است و همین موضوع باعث شده برخی از مغازه های سطح شهر این محصول را در سبد خود نداشته باشند.

این قیمت حدود 10 هزار تومان بالاتر از قیمت مصوب است که پس از اجرای طرح بهبود تولید انسانی یارانه تخم مرغ مصوب شد.

به گفته مسئولان وزارت جهاد کشاورزی سالانه بیش از یک میلیون تن تخم مرغ در کیشور تولید می شود که بیش از نیاز کیشور است و بخشی از آن صادر می شود.

پس از اصلاح یارانه ها، قیمت تخم مرغ به زیر 50 هزار تومان هم رسید و وزارت جهاد کشاورزی با فشار تولیدکنندگان، صادرات تخم مرغ را آزاد کرد و سپس قیمت آن بالا رفت.

مدیر اداره کل طیور وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: از ابتدای امسال تا هفته گذشته نزدیک به 2100 تن تخم مرغ خوراکی، بیش از 7 میلیون قطعه تخم بارور شده و 2 هزار تن مرغ گوشتی صادر شده است.

از طرفی در فصل تابستان تقاضا کم است و اصولاً قیمت نباید افزایش یابد.

دومین عامل افزایش قیمت تخم مرغ، افزایش هزینه های تولید پس از اصلاح یارانه هاست که تولیدکنندگان و مسئولان وزارت جهاد بر آن تاکید دارند.

مدیر اداره کل طیور وزارت جهاد کشاورزی در این باره می گوید: اگر این روزها افزایش قیمت نسبت به ابتدای سال در بازار مشاهده می شود به دلیل افزایش قیمت تمام شده است. تولید به دلیل حذف ارز ترجیحی، اجرای طرح عمومی سازی و اصلاح یارانه ها و پرداخت مستقیم یارانه به مردم.

Mckenzie Elliott

عاشق عمومی قهوه. مزاحم خشمگینانه فروتن. Wannabe tv متعصب. حرفه ای موسیقی آزاد. بت نوجوان آینده.

تماس با ما