یونسکو 18 ژئوپارک جهانی جدید را نامگذاری کرد

برزیل: ژئوپارک کاچاپاوا

ژئوپارک جهانی یونسکو کاچاپاوا در برزیل.

ژئوپارک جهانی یونسکو کاچاپاوا در برزیل.

برای گوارانی ها، مردم بومی برزیل، این ژئوپارک «مکانی است که جنگل به پایان می رسد». واقع در ایالت ریو گراند دو سول در جنوبی ترین برزیل. میراث زمین شناسی آن، که شامل استخراج فلزات سولفید و سنگ مرمر است، برای توسعه اقتصادی منطقه حیاتی بوده است. این ژئوپارک علاوه بر تنوع جغرافیایی، محل زندگی کاکتوس‌ها، بروملیادها، گل‌های بومی و گونه‌های زنبور عسل در حال انقراض است.

برزیل: ژئوپارک کوارتا کولونیا

کوارتا کلونیا ژئوپارک جهانی یونسکو، برزیل.

© ژئوپارک کوارتا کولونیا

کوارتا کلونیا ژئوپارک جهانی یونسکو، برزیل.

این ژئوپارک در جنوب برزیل بین بیوم های پامپا و جنگل اقیانوس اطلس قرار دارد. نام آن اشاره ای به دوره ای است که ایتالیایی ها بخش مرکزی ایالت ریو گراند دو سول را مستعمره کردند. ویلاهای استعماری، آثاری از بومیان و سکونتگاه ها وجود دارد کیلومبولاس (افراد برده دار سابق آفریقایی تبار). این ژئوپارک همچنین غنی از فسیل های جانوری و گیاهی است که قدمت آن به 230 میلیون سال می رسد.

یونان: ژئوپارک لاورئوتیکی

Lavreotiki ژئوپارک جهانی یونسکو، یونان.

Lavreotiki ژئوپارک جهانی یونسکو، یونان.

این ژئوپارک که به دلیل فراوانی و تنوع نمونه های کانی شناسی خود که بسیاری از آنها برای اولین بار در این منطقه کشف شدند، شهرت دارد. در سراسر جهان برای نقره شناخته شده است که از ذخایر مخلوط سولفید استخراج می شود. این منطقه از زمان های قدیم به دلیل ثروت زمین شناسی زیرزمینی مسکونی بوده و در حال حاضر بیش از 25000 نفر در آن زندگی می کنند. Lavreotiki همچنین صومعه مقدس بیزانسی سنت پل رسول را در خود جای داده است.

اندونزی: ژئوپارک ایجن

این گوهر در منطقه Banyuwangi و Bondowoso در استان جاوه شرقی. قرار گرفتن آن بین تنگه و دریا، آن را به چهارراه مهاجرت و تجارت انسان تبدیل کرده است. ایجن یکی از فعال ترین آتشفشان های منظومه کالدرا ایجن است. به لطف یک پدیده نادر، غلظت بالایی از گوگرد از دهانه فعال قبل از اشتعال در هنگام مواجهه با جو غنی از اکسیژن بالا می رود. وقتی گاز می سوزد، تشکیل می شود یک شعله آبی برقی که منحصر به فرد است و فقط در شب قابل مشاهده است.

اندونزی: ژئوپارک ماروس پانگکپ

ژئوپارک جهانی یونسکو Maros Pangkep در اندونزی.

این ژئوپارک در امتداد بازوی جنوبی جزیره سولاوسی در منطقه Maros و Pangkep Regencies قرار دارد. جمعیت محلی عمدتاً از مردم بومی تشکیل شده است Bugis سوگند ماکاساری. این مجمع الجزایر در مثلث مرجانی قرار دارد و به عنوان مرکزی برای حفاظت از اکوسیستم های صخره های مرجانی عمل می کند. این منطقه بیش از 100 میلیون سال قدمت دارد.

اندونزی: ژئوپارک مرانگین جامبی

Merangin Jambi ژئوپارک جهانی یونسکو، اندونزی.

© ژئوپارک مرنجین جامبی/الهام درمان

Merangin Jambi ژئوپارک جهانی یونسکو، اندونزی.

این ژئوپارک خانه فسیل‌های منحصربه‌فرد «Jambi flora» است که عبارتند از فقط گیاهان فسیل شده را در معرض دید قرار دادند از نوع خود در جهان امروز. اینها در بخش مرکزی جزیره سوماترا در اندونزی. نام “Jambi flora” به گیاهان فسیل شده ای اطلاق می شود که به عنوان بخشی از یک سازند سنگی مربوط به دوران پرمین اولیه (296 میلیون سال قدمت) پیدا شده اند. فسیل‌ها شامل خزه‌ها، مخروط‌های ابتدایی و سرخس‌های دانه‌ای هستند که به جای اسپور، از طریق پراکندگی بذر تکثیر می‌شوند.

اندونزی: ژئوپارک راجا آمپات

راجا آمپات ژئوپارک جهانی یونسکو، اندونزی.

راجا آمپات ژئوپارک جهانی یونسکو، اندونزی.

قلمرو این ژئوپارک شامل چهار جزیره اصلی است و به دلیل داشتن قدیمی‌ترین صخره آشکار در کشور که تقریباً یک دهم قدمت خود زمین است، ویژه است. غواصان غواصی به منطقه هجوم می‌آورند زیبایی غارهای زیر آب و تنوع زیستی فوق العاده دریایی. در اینجا، آنها می توانند هنر صخره ای را که توسط انسان های ماقبل تاریخ که چندین هزار سال پیش در این منطقه زندگی می کردند، مشاهده کنند.

ایران: ژئوپارک ارس

ژئوپارک جهانی یونسکو ارس، ایران.

© ژئوپارک ارس/ بویوک راعی

ژئوپارک جهانی یونسکو ارس، ایران.

رودخانه ارس حد شمالی این ژئوپارک را در شمال غربی ایران نشان می دهد انتهای جنوبی رشته کوه قفقاز کوچک. این رشته کوه به عنوان یک مانع طبیعی عمل می کند. طیف وسیعی از آب و هواها، و همچنین تنوع جغرافیایی و تنوع زیستی غنی را ایجاد کرده است. همچنین فرهنگ های مختلف را در دو طرف شمالی و جنوبی زنجیره کوه به هم پیوند می دهد.

ایران: ژئوپارک طبس

ژئوپارک جهانی یونسکو طبس، ایران.

© ژئوپارک جهانی یونسکو طبس

ژئوپارک جهانی یونسکو طبس، ایران.

بسیاری از متفکران به 22771 کیلومتر اشاره کرده اند2 از دسر در شمال غرب استان خراسان جنوبی جایی که این ژئوپارک به عنوان “بهشت زمین شناسی ایران” واقع شده است. به این دلیل که می توان سیر تکامل سیاره را از ابتدایی ترین بخش تاریخ زمین در 4.6 میلیارد سال پیش (پرکامبرین) تا کرتاسه اولیه در حدود 145 میلیون سال پیش بدون کوچکترین وقفه ای دنبال کرد. در این ژئوپارک، پناهگاه حیات وحش نایبندان، بزرگ‌ترین پناهگاه در ایران قرار دارد که 1.5 میلیون هکتار وسعت دارد و مهمترین پناهگاه حیات وحش نایبندان است. زیستگاه یوزپلنگ آسیایی.

ژاپن: ژئوپارک هاکوسان تدوریگاوا

آبشار واتاگاتاکی در تنگه تدوری، ژاپن.

© شورای ترویج ژئوپارک هاکوسان تدوریگاوا

آبشار واتاگاتاکی در تنگه تدوری، ژاپن.

ژئوپارک هاکوسان تدوریگاوا که در مرکز ژاپن واقع شده است، جایی که رودخانه تدوری را از کوه هاکوسان به سمت دریا دنبال می کند، تقریباً 300 میلیون سال تاریخ را ثبت می کند. این شامل سنگ هایی است که در اثر برخورد قاره ها به وجود آمده اند. همچنین دارای اقشار حاوی فسیل های دایناسورهایی است که در رودخانه ها و دریاچه های خشکی در زمانی که ژاپن به قاره اوراسیا متصل بود.

مالزی: ژئوپارک کینابالو

کوه کینابالو بر این ژئوپارک در ایالت صباح در انتهای شمالی جزیره بورنئو مسلط است. بلندترین کوه بین هیمالیا و گینه نو، کوه کینابالو بیش از یک قرن است که کاوشگران را به خود جذب کرده است. مساحتی بالغ بر 4750 کیلومتر2، ژئوپارک خانه بسیاری از گیاهان و جانوران بومی از جمله 90 گونه ارکیده که فقط در کوه کینابالو وجود دارد و پرنده کبک سر زرشکی که در هیچ کجای زمین یافت نمی شود.

نیوزلند: ژئوپارک Waitaki Whitestone

اولین ژئوپارک جهانی یونسکو در نیوزلند در ساحل شرقی جزیره جنوبی قرار دارد. مناظر، رودخانه ها و جزر و مد این ژئوپارک اهمیت فرهنگی زیادی برای مردم بومی محلی، Ngāi Tahu whānui دارد. این ژئوپارک بینش‌های استثنایی در مورد تاریخ هشتمین قاره زمین، Zealandia یا Te Riu-a-Māui در مائوری ارائه می‌دهد. این ژئوپارک شواهدی از شکل گیری Zealandia ارائه می دهدکه حدود 80 میلیون سال پیش از ابرقاره باستانی گندوانا جدا شد.

نروژ: ژئوپارک Sunnhordland

مناظر این ژئوپارک از کوه‌های آلپی پوشیده از یخچال گرفته تا مجمع‌الجزایر با هزاران جزیره در پهنه‌ای در امتداد ساحل است. مناظر زمین شناسی را نمایش می دهد نمونه های کتاب درسی فرسایش یخچالی که در طول 40 عصر یخبندان رخ داده است. گسل هاردانگرفورد یک میلیارد سال تکامل زمین شناسی را از هم جدا می کند.

فیلیپین: ژئوپارک جزیره بوهول

اولین ژئوپارک جهانی یونسکو در فیلیپین، جزیره بوهول، در گروه جزایر ویسایاس قرار دارد. هویت زمین‌شناسی این جزیره در طول ۱۵۰ میلیون سال در کنار هم قرار گرفته است، زیرا دوره‌های آشفتگی زمین ساختی جزیره را از اعماق اقیانوس بیرون آورده است. این ژئوپارک سرشار از ژئوسایت‌های کارستی مانند غارها، فروچاله‌ها و کارست مخروطی است. تپه های شکلاتی مخروطی شکل معروف در مرکز ژئوپارک

جمهوری کره: ژئوپارک ساحل غربی جئونبوک

این ژئوپارک 2.5 میلیارد سال سابقه زمین شناسی کاملاً آشکار در بخش غربی کشور را روایت می کند. زمین های جزر و مدی وسیع پر از آتشفشان ها و جزایر به ما این امکان را می دهند که در زمان سفر کنیم تا با هم جمع شویم. عناصر تاریخ زمین. Jeonbuk West Coast ژئوپارک جهانی یونسکو قبلاً توسط یونسکو به عنوان یک دارایی طبیعی و فرهنگی میراث جهانی و به عنوان ذخیره‌گاه زیست کره شناخته شده است.

اسپانیا: ژئوپارک کابو اورتگال

کابو اورتگال، اسپانیا

کابو اورتگال، اسپانیا

با کشف صخره هایی که تقریباً 400 میلیون سال پیش از اعماق زمین در جایی که اکنون ژئوپارک جهانی یونسکو Cabo Ortegal نام دارد، به داخل سیاره ما سفر کنید. این ژئوپارک تعدادی از کامل ترین ها را ارائه می دهد شواهدی در اروپا از برخوردی که باعث پانگه آ شد، فرآیندی که به نام کوهزایی Variscan شناخته می شود. بیشتر سنگ‌های این ژئوپارک در اثر برخورد دو قاره لوروسیا و گندوانا به سطح زمین آورده شده‌اند که در نهایت حدود 350 میلیون سال پیش به ابرقاره پانگه آ می‌پیوندند.

تایلند: ژئوپارک خورات

ژئوپارک جهانی یونسکو خورات، تایلند.

ژئوپارک جهانی یونسکو خورات، تایلند.

این ژئوپارک بیشتر در حوضه رودخانه LamTakhong در حاشیه جنوب غربی فلات Khorat در استان Nakhon Ratchasima در شمال شرقی تایلند واقع شده است. ویژگی منحصر به فرد زمین شناسی منطقه است تنوع و فراوانی فسیل ها از سن 16 میلیون تا 10000 سال متغیر است. طیف وسیعی از دایناسورها و سایر فسیل‌های حیوانات مانند فیل‌های باستانی در منطقه موئانگ یافت شده‌اند.

بریتانیا: Morne Gullion، Strangford

Morne Gullion Strangford ژئوپارک جهانی یونسکو، پادشاهی متحده بریتانیای کبیر و ایرلند شمالی..

© Morne Gullion Strangford ژئوپارک جهانی یونسکو

Morne Gullion Strangford ژئوپارک جهانی یونسکو، پادشاهی متحده بریتانیای کبیر و ایرلند شمالی..

این ژئوپارک داستان چگونگی تکامل دو اقیانوس را بیان می کند 400 میلیون سال تاریخ زمین شناسی. این نمودار بسته شدن اقیانوس Iapetus و تولد اقیانوس اطلس شمالی را نشان می دهد که مقادیر زیادی سنگ مذاب (یا ماگما) را هم در پوسته زمین و هم در سطح تولید می کند. این ژئوپارک در جنوب شرقی ایرلند شمالی و در مجاورت مرز جمهوری ایرلند واقع شده است.

Hayden Phillips

عاشق قهوه بی عذرخواهی یک تمرین‌کننده اینترنتی متواضع. دوست حیوانات در همه جا.

تماس با ما