عکس‌های مناظر برنده جایزه شکنندگی دنیای طبیعی را نشان می‌دهند

(سی ان ان) – گدازه‌های نارنجی که از یک دریچه آتشفشانی در شبه‌جزیره ریکیانس، ایسلند بیرون می‌آیند و سایه‌های قله کوهی که روی یخچالی در یوکان، کانادا ایجاد می‌شود، از جمله سوژه‌های برنده دومین جایزه سالانه عکاسی منظره طبیعی هستند.

این دو عکس به ترتیب توسط عکاس اتریشی فیلیپ جاکش و عکاس کانادایی جیم لامونت، جایزه مشترک در بخش “عکاسی سال” را به خانه بردند.

لامونت می‌گوید: «با تغییرات آب و هوایی، یخچال لاول، مانند بسیاری از یخچال‌های طبیعی در جهان، در حال فروپاشی است و سطح آن به تدریج در زیر خاک و آوار ناپدید می‌شود، زیرا یخ‌ها ذوب می‌شوند. هدف از این تصویر نشان دادن موجی از تخریب است که ما را تحت الشعاع قرار خواهد داد مگر اینکه از ریختن کربن به جو جلوگیری کنیم.

یک مطالعه در سال 2021 نشان داد که یخچال‌های طبیعی بسیار سریع‌تر از حد انتظار آب می‌شوند. از سال 2000 تا 2019، سرعت ذوب از 36 سانتی‌متر در سال به 69 سانتی‌متر در سال افزایش یافت. به نوبه خود، این ذوب یخچال‌های طبیعی باعث افزایش 21 درصدی سطح دریا از سال 2000 شده است – تقریباً یک چهارم اینچ. سریع ترین افزایش ذوب در آلاسکا، غرب کانادا و ایالات متحده اتفاق افتاد.

جایزه «عکاس سال» که به مجموعه‌ای از آثار بزرگ‌تر می‌پردازد، به برنت کلارک آمریکایی رسید، که عکس‌های چشمگیری از طبیعت وحشی آمریکا، از دره‌ای بیابانی در یوتا تا دریاچه‌ای آلپ در وایومینگ ارسال کرد.

Landscapeawards_Brent Clark 12

یکی از تصاویر برنت کلارک که تپه های شنی در کالیفرنیا را نشان می دهد.

NLPA

این مسابقه سال گذشته توسط چهار عکاس منظره – تیم پارکین، مت پین، راجش جیوتیسواران و الکس نیل – بر اساس یک قانون طلایی آغاز شد: اینکه یکپارچگی سوژه باید حفظ شود.

قوانین سختگیرانه میزان دستکاری دیجیتالی مجاز روی تصاویر را محدود می کند و هیئت داوران برای بررسی صحت باید به فایل های خام اصلی دسترسی داشته باشد. تیم پارکین، یکی از برگزارکنندگان می گوید: «در قلب آن عشق و احترام به منظره است. یکی از اهداف دیگر این است که بتوانیم طیف وسیعی از تصاویر شگفت‌انگیز را به مردم نشان دهیم به گونه‌ای که شما را وادار نکند فوراً بپرسید: آیا آن را فتوشاپ کردید؟

از جمله تکنیک‌های ممنوعه، ترکیب دو تصویر با فاصله کانونی متفاوت، تغییر شکل عناصر موجود برای دراماتیک‌تر جلوه دادن آنها، یا حذف عناصر مهم از صحنه است. تکنیک‌های استاندارد پس از پردازش، مانند تصحیح نوردهی، رنگ و کنتراست، و همچنین اصلاح نقاط گرد و غبار و شعله‌ور شدن، مجاز هستند.

وب‌سایت مسابقه می‌گوید: «با محدود کردن عکس‌هایمان برای نمایش دنیای طبیعی به شیوه‌ای صادقانه، ما به موقعیت منحصربه‌فرد فرم هنری خود اعتماد می‌کنیم تا تجربیات واقعی را با خلاقیت هنری جفت کنیم».

امسال 10700 عکس از 55 کشور توسط 1179 عکاس به مسابقه ارسال شد. آنها توسط هیئتی متشکل از هشت متخصص و عکاس مورد قضاوت قرار گرفتند که در مجموع 38750 دلار جایزه در دوجین دسته اهدا کردند.

برای مشاهده برندگان بیشتر از این جایزه، گالری بالا را مرور کنید.

Patrick Hodges

کاوشگر دوستانه استاد موسیقی مغرور. درونگرای افراطی کارشناس سفر. نویسنده. متعصب غذای بی عذرخواهی

تماس با ما