شاتل اندیور در پایگاه هوایی کالیفرنیا فرود می آید

(سی ان ان) – شاتل فضایی اندیور بعدازظهر یکشنبه در پایگاه نیروی هوایی ادواردز کالیفرنیا پس از اینکه ناسا دو فرصت را برای فرود در فلوریدا به دلیل آب و هوای بد از دست داد، به سلامت فرود آمد.

ناسا تصمیم گرفت شاتل را روز یکشنبه در کالیفرنیا فرود بیاورد، زیرا هوای بد در مرکز فضایی کندی بود.

اندیور برای فرود یکشنبه در پایگاه نیروی هوایی ادواردز کالیفرنیا به پرواز در می آید.

شاتل که توسط فرمانده کریستوفر فرگوسن هدایت می شد، در ساعت 1:25 بعد از ظهر فرود آمد و به ماموریتی که بیش از دو هفته به طول انجامید پایان داد.

باد، باران و گزارش‌هایی مبنی بر وقوع رعد و برق در فاصله 30 مایلی مرکز فضایی کندی فلوریدا، ناسا را ​​بر آن داشت تا تلاش‌های فرود در آنجا را لغو کند. آنها برای ساعت 1:19 بعد از ظهر و 2:54 بعد از ظهر به وقت شرقی برنامه ریزی شده بودند.

پس از تعیین پیش‌بینی آب‌وهوای دوشنبه در مرکز فضایی کندی، کنترل‌کنندگان پرواز تصمیم گرفتند که شاتل و هفت فضانورد آن را در Edwards AFB، حدود 100 مایلی از لس‌آنجلس، کالیفرنیا، جایی که پیش‌بینی روز یکشنبه آفتابی بود، فرود بیاورند.

کنترلرهای پرواز به دلیل هزینه و برنامه، فرود در مرکز فضایی کندی را ترجیح می دهند. ناسا تخمین زده است که برای آوردن یک شاتل به مرکز فضایی کندی از کالیفرنیا حدود 1.7 میلیون دلار هزینه دارد. ویدئو فرود یکشنبه Endeavour در کالیفرنیا را تماشا کنید »

همچنین حداقل یک هفته طول می کشد تا شاتل برای سفر آماده شود، اما برنامه یک عامل اصلی برای Endeavour نیست. قرار نیست تا ماه مه دوباره پرواز کند.

ماموریت 15 روزه اندیور به ایستگاه فضایی بین المللی در 14 نوامبر آغاز شد و شامل چهار راهپیمایی فضایی بود.

در آن زمان، خدمه قطعات کلیدی – از جمله تجهیزات ورزشی، اسکله‌های خواب بیشتر و سیستم بازیافت ادرار – را برای پروژه دو برابر کردن ظرفیت ایستگاه از سه فضانورد داخلی به شش فضانورد به همراه آوردند.

سیستم بازیافت برای تبدیل ادرار و عرق فضانوردان به آب آشامیدنی نصب شده است.

ماژول های دیگر قرار است با یک پرواز شاتل فوریه وارد شوند. انتظار می رود تا تابستان به هدف افزایش ظرفیت ایستگاه به شش فضانورد برسد.

خدمه همچنین روی مفصلی کار کردند که به تولید برق برای ایستگاه فضایی کمک می کند. Heidemarie Stefanyshyn-Piper و Steve Bowen ساعت‌ها را صرف تمیز کردن و روانکاری Solar Alpha Rotary Joint کردند که به منظور امکان چرخش و ردیابی خورشید به پنل‌های خورشیدی در سمت چپ ایستگاه طراحی شده است.

تبلیغات

فضانوردان همچنین چندین مجموعه بلبرینگ ترندل را برداشته و جایگزین کردند.

با وجود یک وقفه جزئی در اولین راهپیمایی فضایی به دلیل نشت تفنگ گریس در کیسه ابزار Stefanyshyn-Piper که همه چیز داخل آن را با یک لایه روان کننده پوشانده بود، ماموریت طبق برنامه پیش رفت. در حالی که او سعی می کرد آن را تمیز کند، کیسه – با 100000 دلار ابزار – شناور شد.

کیت توبین و مایلز اوبراین از CNN در این گزارش مشارکت داشتند.

تماما در مورد تلاش شاتل فضایی • ناسا • مرکز فضایی کندی

Alina Bentley

کاوشگر. کارشناس سفر. متخصص قهوه. طرفدار تلویزیون عمومی متخصص پرشور بیکن. برگزار کننده آماتور محقق فرهنگ پاپ.

تماس با ما