سازمان ملل متحد در حالی گرد هم می آید که اصول اساسی در خطر استCNN

نظم بین المللی که سازمان ملل متحد آن را تضمین کرده است در حال از هم پاشیدن است.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، در افتتاحیه مناظره عمومی سالانه در روز سه‌شنبه بیان کرد: «دنیای ما دچار مشکل بزرگی است».

سازمان ملل به ندرت به اهداف بلندتر خود عمل کرده است. اما به سختی می توان زمانی را به خاطر آورد که اصول اساسی آن یعنی جعل راه حل های مشترک برای صلح، حمایت از حقوق بشر و ترویج قوانین بین المللی تا این حد مورد تهدید قرار گرفته باشد.

کشور عضو روسیه با حمله به اوکراین منشور سازمان ملل را زیر پا گذاشته است. نه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و نه رئیس جمهور چین، شی جین پینگ، زحمت حضور در نشست رهبران در سیب بزرگ را به خود نمی دهند – اگرچه آنها هفته گذشته جداگانه دور هم جمع شدند. و سیل اخیر در پاکستان نشان می‌دهد که تلاش‌های سازمان ملل برای میانجی‌گری معاملاتی برای محدود کردن انتشار کربن برای برخی کشورها خیلی دیر شده است.

زمانی سازمان ملل در زمان جنگ کانون دیپلماسی بود. اما آن روزها گذشته است، زیرا پکن و مسکو از وتوی شورای امنیت خود استفاده می کنند تا تلاش ها برای میانجیگری در مناطقی مانند سوریه و اوکراین را متوقف کنند. روسیه پس از تهاجم خود در اوایل سال جاری، جلسات شورا را به تئاتر پوچ تبدیل کرد.

گوترش در هفتاد و هفتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در شهر نیویورک سخنرانی می کند.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا گفت، جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده، هنگامی که روز چهارشنبه از جهان بخواهد در برابر “تجاوز برهنه” مسکو بایستد، خط گفتگوهای صریح خود را تمدید خواهد کرد. هشدارهای بایدن مبنی بر اینکه جهان در حال تقسیم شدن به دوئل بین مستبدان و دموکرات ها است به پول نگاه می کند.

البته منتقدان آمریکا خاطرنشان می‌کنند که اغلب به نظر می‌رسد که با جنگ‌هایش در ویتنام و عراق، اصول خود سازمان ملل را نقض کرده است. و هر گونه بازگشت به قدرت توسط رئیس جمهور سابق دونالد ترامپ، که دیپلماسی ایالات متحده را با براندازی متحدان غربی و سرکشی ظالمان به سر می برد، می تواند تلاش های بایدن برای حفظ قوانین بین المللی را از بین ببرد.

همه اینها لحن فوق‌العاده تیره سخنرانی دبیرکل را توضیح می‌دهد، زیرا او ابراز تاسف کرد که “هیچ همکاری، گفتگو، حل مشکل جمعی وجود ندارد” و هشدار داد: “واقعیت این است که ما در جهانی زندگی می‌کنیم که منطق گفت‌وگو در آن وجود دارد. و همکاری تنها راه رو به جلو است.»

Warren Richardson

پیشگام رسانه های اجتماعی. تنظیم کننده. معتاد زامبی برنده جایزه. دردسر ساز. مستعد حملات بی تفاوتی.

تماس با ما