سازمان جهانی بهداشت شورایی را برای توسعه واکسن های سل راه اندازی می کند تا بتواند جان میلیون ها نفر را نجات دهد

تدروس از ایجاد شورای تسریع کننده واکسن سل در یک پانل سطح بالا در مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس خبر داد.

وی در طی سخنان افتتاحیه خود خاطرنشان کرد که یکی از مهم ترین درس های پاسخ به کووید-19 این است مداخلات بهداشتی نوآورانه را می توان به سرعت ارائه کرد اگر آنها از نظر سیاسی اولویت بندی شوند و به اندازه کافی تامین مالی شوند: با وجود تأثیر آن بر سلامت انسان، هیچ واکسن جدید سل در یک قرن مجوز دریافت نکرده است.

“چالش های ارائه شده توسط سل و کووید-19 متفاوت است، اما مواد تشکیل دهنده آن هستند سرعت بخشیدن به علم، تحقیق و نوآوری یکسان هستند: سرمایه گذاری عمومی فوری و اولیه. حمایت از خیریه؛ تدروس گفت و مشارکت بخش خصوصی و جوامع. ما بر این باوریم که حوزه سل از هماهنگی های مشابه در سطح بالا سود خواهد برد.

بدون کاهش سرعت

شورای جدید در نظر دارد تامین کنندگان مالی، آژانس های جهانی، دولت ها و مبتلایان به سل را برای شناسایی و غلبه بر موانع توسعه واکسن گرد هم آورد.

سل که به عنوان مصرف نیز شناخته می شود، توسط باکتری هایی ایجاد می شود که بیشتر روی ریه ها تأثیر می گذارد. هنگامی که فردی که مبتلا به سل است سرفه، عطسه یا تف کردن می کند، از طریق هوا پخش می شود.

این بیماری هم قابل درمان و هم قابل پیشگیری است، با این حال، به گفته سازمان جهانی بهداشت، علیرغم تعهدات جهانی برای پایان دادن به سل تا سال 2030، این بیماری همه‌گیر نشانه‌ای از کند شدن ندارد.

در سال 2021، تقریباً 10.6 میلیون نفر به این بیماری مبتلا شدند و 1.6 میلیون نفر بر اثر آن جان خود را از دست دادند. مقاومت دارویی همچنان یک مشکل بزرگ است و سالانه نزدیک به نیم میلیون نفر به سل مقاوم به دارو مبتلا می شوند.

یک واکسن یگانه

در حال حاضر، واکسن Bacillus Calmette-Guérin (BCG) که در سال 1921 ساخته شد، تنها واکسن سل مجاز است. در حالی که BCG در پیشگیری از اشکال شدید سل در نوزادان و خردسالان اثربخشی متوسطی دارد، اما به اندازه کافی از نوجوانان و بزرگسالان که نزدیک به 90 درصد از انتقال های سل در سطح جهان را تشکیل می دهند، محافظت نمی کند.

WHO اخیراً مطالعه‌ای را بر روی سرمایه‌گذاری در واکسن‌های جدید سل انجام داده است که تخمین می‌زند در طی 25 سال، واکسنی که 50 درصد در پیشگیری از بیماری در بین جوانان و بزرگسالان مؤثر است، می‌تواند تا 76 میلیون مورد سل را از بین ببرد.

علاوه بر این، هر دلار سرمایه گذاری در یک واکسن 50 درصد موثر می تواند بازده اقتصادی 7 دلاری را از نظر هزینه های بهداشتی و افزایش بهره وری ایجاد کند. علاوه بر این، می توان حدود 8.5 میلیون زندگی را نجات داد، و همچنین 6.5 میلیارد دلار هزینه ای را که خانواده های مبتلا به سل، به ویژه برای فقیرترین و آسیب پذیرترین افراد، با آن مواجه هستند، نجات داد.

در همین حال، واکسنی با اثربخشی 75 درصد می‌تواند از 110 میلیون مورد جدید سل و 12.3 میلیون مرگ جلوگیری کند.

کشورها اواخر سال جاری برای یک نشست سطح عالی سازمان ملل متحد برای بررسی پیشرفت تعهدات در یک بیانیه سیاسی 2018 در مورد مبارزه با سل ملاقات خواهند کرد. سازمان جهانی بهداشت این رویداد را فرصتی مهم برای اصلاح شکست‌ها در واکنش به ویروس توصیف کرد که شامل توسعه فوری و تحویل واکسن‌های جدید سل می‌شود.

Kendrick Patel

پیشگام مادام العمر الکل. پزشک بیکن. گورو معمولی تلویزیون نرد قهوه. عاشق توییتر. کاوشگر آماتور

تماس با ما