رئیس مجمع سازمان ملل متحد هشدار داد اوکراین: با آرماگدون هسته ای بازی نکنید

از زمان آغاز درگیری ها، ده ها هزار نفر جان خود را از دست داده اند، بسیاری دیگر زخمی شده اند و میلیون ها نفر در داخل اوکراین و خارج از مرزهای آن آواره شده اند.

«باید به یاد داشته باشیم که پشت هر شماره یک مادر، یک پدر، یک فرزند، یک پدربزرگ و مادربزرگ نهفته است. چسابا کوروسی، رئیس هفتاد و هفتمین نشست مجمع عمومی، در نشست کشورهای عضو گفت: چشم پوشی، توهین به یاد کسانی است که قبلاً از بین رفته اند.

وی افزود: در حالی که شورای امنیت نتوانسته قطعنامه ای را در مورد مناقشه تصویب کند، مجمع عمومی “مصمم و فعال، اجازه نداد جامعه بین المللی در برابر این جنگ بی حس شود.”

لفاظی های هسته ای باید متوقف شود

در این نشست که تحت بند 59 دستور کار برگزار شد، درباره وضعیت سرزمین‌های موقتاً اشغال شده اوکراین، آقای. کوروسی تاکید کرد که لفاظی های هسته ای باید متوقف شود.

او گفت که در میان این بحران، خطر یک فاجعه هسته‌ای همچنان بزرگ است و بزرگترین نیروگاه هسته‌ای اروپا در یک منطقه درگیری فعال واقع شده است و خطری جدی و قریب‌الوقوع را فراتر از منطقه به همراه دارد.

وی افزود: باید آنچه را که قبلاً گفته‌ام تکرار کنم: سلاح هسته‌ای مناقشه را حل نخواهد کرد. رئیس مجلس تاکید کرد: ما نمی توانیم با آرماگدون هسته ای بازی کنیم.

او از احساس مسئولیت روسیه و رهبران روسیه درخواست کرد: «شما قدرت دارید که به آن پایان دهید. و به عنوان یکی از تأثیرگذارترین تصمیم گیرندگان در جهان، می توانید آن را انجام دهید – اگر بخواهید.

جنگ و توسعه

رئیس جمهور کوروسی همچنین تأکید کرد که این جنگ عمیقاً با اهداف توسعه پایدار (SDGs) مرتبط است و «چشم انداز بسیار» آینده ای پایدار را تهدید می کند.

چگونه می‌توانیم انتظار داشته باشیم که به طور موثر به ناامنی غذایی و انرژی، تغییرات آب و هوایی، امنیت آب و از دست دادن تنوع زیستی رسیدگی کنیم، در حالی که درگیری‌ها اثرات موج‌دار در سراسر جهان دارند؟»

به بیان ساده، او ادامه داد، جنگ اساساً با تعقیب 17 هدف، “آنهایی که امیدواریم بقای بشریت را تضمین کنیم” آشتی ناپذیر است.

آسیب پذیر هزینه پرداخت می کند

آقای. کوروسی همچنین بر اهمیت ابتکار دریای سیاه تأکید کرد که غذای صدها میلیون نفر را در سراسر جهان تضمین کرد و تنها یک روز پیش، پس از خروج روسیه از این ابزار، منقضی شد.

من از همه طرف‌ها می‌خواهم که در گفتگو و دیپلماسی برای از سرگیری مذاکرات گرد هم آیند، زیرا همیشه آسیب‌پذیرترین افراد هستند که عواقب آن را متحمل می‌شوند. بهای بازی های سیاسی را نپردازند.»

حمله به بندر اوکراین محکوم شد

در همین حال، تنها چند ساعت پس از پایان این ابتکار، بندر اودسا در دریای سیاه اوکراین، یکی از بنادر اصلی این کشور برای صادرات غلات، مورد حمله قرار گرفت. بنا بر گزارش ها، زیرساخت های بندر آسیب دیده است.

دنیس براون، هماهنگ‌کننده کمک‌های بشردوستانه در اوکراین، این حمله را محکوم کرد و گفت که به نظر می‌رسد زیرساخت‌های غیرنظامی، که برای امنیت غذایی در سطح جهان کلیدی است، هدف قرار گرفته‌اند.

او تاکید کرد که غیرنظامیان و زیرساخت های غیرنظامی تحت قوانین بشردوستانه بین المللی محافظت می شوند.

اوایل روز دوشنبه، یک پل کلیدی که روسیه را به منطقه الحاق شده کریمه متصل می‌کند نیز ظاهراً هدف قرار گرفت و بنا بر گزارش‌ها، یک زوج کشته و یک کودک زخمی شدند که با آن‌ها در سازه ساخت روسیه که مسیر اصلی تدارکات برای تلاش‌های جنگی روسیه است، در حرکت بودند.

Claudia Larsen

پیشگام وب. خالق حرفه ای درونگرا. پزشک آبجو. شیطان متعصب تلویزیون.

تماس با ما