دولت نظامی بورکینافاسو شبکه فرانسوی RFI را تعلیق کرد

صادره به تاریخ، صادره در تاریخ، تاریخ صدور:

بورکینافاسو روز شنبه دستور تعلیق فوری برنامه های رادیو بین المللی فرانسه (RFI) را صادر کرد و آن را به انتشار “پیام ارعاب” منتسب به یک “رئیس تروریست” متهم کرد.

این دومین کشور آفریقای غربی تحت حاکمیت نظامی پس از مالی است که امسال پخش کننده فرانسوی را از روی آنتن خارج کرد.

ژان امانوئل اودرائوگو، سخنگوی دولت بورکینا، گفت که RFI در “مانور ناامیدکننده گروه های تروریستی” برای منصرف کردن هزاران شهروند بورکینابی که برای دفاع از کشور بسیج شده اند، مشارکت داشته است.

در ابتدای هفته، گروه حمایت از اسلام و مسلمانان (GSIM) وابسته به القاعده در ویدئویی تهدید کرد که به روستاهای مورد دفاع شبه نظامیان VDP طرفدار دولت در بورکینافاسو حمله خواهد کرد.

VDP داوطلبان غیرنظامی هستند که دو هفته آموزش نظامی داده اند تا در کنار ارتش در انجام وظایف نظارتی، جمع آوری اطلاعات یا اسکورت کار کنند.

در بیانیه دولت آمده است که دولت پیش از این در 3 نوامبر به محتوای گزارش های پخش کننده فرانسوی اعتراض کرده بود.

با توجه به تمام اتفاقات قبلی، دولت تصمیم گرفته است تا پخش برنامه های رادیو بین المللی فرانسه را تا اطلاع ثانوی متوقف کند.

دولت همچنین RFI را به انتقال “اطلاعات گمراه کننده” متهم کرد که حاکی از آن است که رهبر حکومت بورکینابه، کاپیتان ابراهیم ترائوره، گفته است که یک کودتا علیه او انجام شده است.

“اتهامات بی اساس”

مدیریت RFI اواخر روز شنبه در بیانیه‌ای گفت: «عمیقاً از این تصمیم ابراز تأسف می‌کند و نسبت به اتهامات کاملاً بی‌اساس که حرفه‌ای بودن ایستگاه‌های آن را زیر سؤال می‌برد اعتراض می‌کند».

تصمیم برای قطع سرویس پخش RFI “بدون اطلاع قبلی و بدون اجرای رویه هایی که توسط شورای عالی ارتباطات بورکینافاسو طراحی شده بود، اتخاذ شد.”

در این بیانیه آمده است که گروه France Medias Monde که RFI به آن تعلق دارد، “همه راه ها را برای احیای پخش RFI بررسی خواهد کرد و تعهد تزلزل ناپذیر خود به آزادی اطلاع رسانی و کار حرفه ای خبرنگاران خود را تکرار می کند.”

به گزارش RFI، ایستگاه رادیویی هر هفته در بورکینافاسو توسط بیش از 40 درصد از جمعیت و “بیش از 70 درصد از رهبران افکار” شنیده می شود.

یک خبرنگار خبرگزاری فرانسه در اوگادوگو تأیید کرد که ایستگاه رادیویی فرانسه دیگر تا اواخر بعد از ظهر شنیده نمی شود.

با این حال، دولت بورکینا گفت که می‌خواهد «دوباره به افکار ملی و بین‌المللی بر پایبندی خود به آزادی مطبوعات و افکار» و «حق عموم برای اطلاعات» تأکید کند، در حالی که رسانه‌ها را به «احترام به قواعد و اصول مقرر در این زمینه» تشویق کرد. در کشور ما”.

بورکینافاسو در سال جاری دو کودتای نظامی را تجربه کرده است که توسط افسران ارتش عصبانی از شکست در مقابله با تهدید گروه‌های جهادی انجام شده است.

این دومین کشور غرب آفریقا است که RFI را در سال جاری پس از مالی، کشور دیگری که تحت حاکمیت حکومت نظامی و در حال مبارزه با نیروهای جهادی است، ممنوع می کند.

در ماه مارس، حکومت نظامی مالی در مالی از تعلیق مجوز پخش اعطا شده به RFI و France 24، پس از انتشار حساب‌هایی مبنی بر دخالت ارتش مالی علیه غیرنظامیان خبر داد.

(AFP)

Roy Christensen

متخصص اینترنت دانشجو. نینجا فرهنگ پاپ. علاقه مندان پرشور توییتر.

تماس با ما