دانشمندی با تاکید بر ناشناخته ها، داده های مربوط به سگ های راکون و کووید را بازبینی می کند

یک مطالعه جدید از داده‌های ژنتیکی از بازاری در ووهان چین، گفت که این داده‌ها از این مورد حمایت نمی‌کند که بیماری همه‌گیر با حیواناتی که به‌طور غیرقانونی تجارت می‌شوند، آغاز شده است، و بحث‌های تازه‌ای را در مورد نمونه‌هایی که دیگر دانشمندان آن‌ها را به‌عنوان بخش‌های مهم پازل می‌دانند، برانگیخت. ویروس کرونا به انسان رسید

مطالعه جدید، که مقادیر نسبی مواد حیوانی و ویروسی را در سواب‌های گرفته شده از سطوح در بازار در اوایل سال 2020 مورد بررسی قرار داد، گفت که نتیجه‌گیری در مورد اینکه آیا نمونه‌های داده شده از ویروس از حیوانات زنده آلوده گرفته شده است یا صرفا آلودگی اتفاقی

اما چندین کارشناس خارجی گفتند این تجزیه و تحلیل که این هفته توسط نویسنده این مطالعه، جسی بلوم، ویروس شناس در مرکز سرطان فرد هاچینسون به صورت آنلاین منتشر شد، ممکن است تحت تأثیر تعدادی از متغیرهای ناشناخته و تصمیمات درباره نحوه فیلتر کردن داده ها قرار گرفته باشد.

به گفته آنها، به این دلایل، این یافته ها تأثیر زیادی بر برداشت آنها از مطالعات قبلی نداشت. آنها گفتند که نمونه‌های موجود در بازار حاوی مواد ژنتیکی حیوانی و ویروسی با احتمال اینکه حیوانی در آنجا – شاید یک سگ راکون – ویروس را به مردم منتقل کرده باشد، مطابقت دارد، اما ثابت نکرد که این اتفاق افتاده است.

فردریک بوشمن، میکروبیولوژیست در دانشگاه پنسیلوانیا که متخصص در تجزیه و تحلیل نمونه‌هایی مانند نمونه‌های گرفته شده از ووهان است، گفت: «فکر می‌کنم احتمال بسیار منطقی وجود دارد که یک سگ راکون آلوده را گرفته باشند، اما این ثابت نمی‌کند که منشأ آن بوده است». بازار، اما در هیچ یک از مطالعات بازار شرکت نداشت. فکر نمی‌کنم مقاله بلوم آنقدر تفکر من را تغییر دهد.»

محققان چینی سال گذشته در مورد داده‌های بازار نوشتند و سپس توالی‌های ژنتیکی را امسال در دسترس قرار دادند و به گروهی از دانشمندان بین‌المللی اجازه دادند آنها را مطالعه کنند. این تیم ماه گذشته در گزارشی نوشت که بر اساس داده ها، آنها نمی توانند به طور قطعی حیوانی را که ویروس را به مردم منتقل کرده است شناسایی کنند.

اما آنها گفتند که داده ها تأیید می کند که حیواناتی که تصور می شود به این ویروس حساس هستند، مانند سگ های راکون و نخل نقاب دار، یک پستاندار کوچک آسیایی که در شیوع سارس در دو دهه پیش نقش داشت، در اواخر سال 2019 در بازار فروخته می شد. اولین بیماران کووید-19 نیز در بازار کار می کردند یا خرید می کردند.

از آنجایی که این بازار یکی از تنها چهار مکان در ووهان بود که گزارش شده بود حیوانات زنده‌ای از انواعی که می‌توانستند ویروس را منتشر کنند، به فروش می‌رساند، دانشمندان گفتند بعید است که تعداد زیادی از بیماران اولیه به طور کاملا تصادفی به بازار مرتبط شده باشند. آنها گفتند که داده های ژنتیکی نیز بر اساس شواهد دیگری ساخته شده است، از جمله اینکه دو اصله اولیه ویروس در بازار بوده است.

مطالعه این هفته رویکرد متفاوتی برای تجزیه و تحلیل توالی ژن ها داشت.

دکتر. بلوم بررسی کرد که آیا مقدار ماده ژنتیکی ویروس با مقدار ماده ژنتیکی گونه‌های حیوانی حساس در نمونه‌ها ارتباط دارد یا خیر. او در مصاحبه‌ای گفت: اگر یکی از گونه‌های موجود در بازار به طور عمده مسئول دفع ویروس بود، انتظار داشت که بین مقدار مواد ژنتیکی ویروس و مقدار آن گونه ارتباط واضحی ببیند.

اما این مطالعه هیچ ارتباط واضحی از این نوع پیدا نکرد. در عوض، قوی‌ترین همبستگی‌ها مربوط به ماهی‌های مختلفی بود که در بازار فروخته می‌شدند و نمی‌توانستند آلوده باشند، که نشانه‌ای از این بود که افراد آلوده احتمالاً مواد ویروسی را در جایی که ماهی بودند رسوب کرده بودند.

دکتر. بلوم گفت که یافته‌ها نشان می‌دهد که ویروس، که به SARS-CoV-2 نیز معروف است، تا زمان جمع‌آوری سواب‌ها در اوایل سال 2020 به طور گسترده در بازار پخش شده است.

“همانطور که ما نباید چیز زیادی در مورد این واقعیت بخوانیم که دسته ای از SARS-CoV-2 با نمونه های باس دهان بزرگ و گربه ماهی مخلوط شده است، همچنین نباید در مورد این واقعیت که یک نمونه سگ راکون وجود دارد مطالعه کنیم. با خواندن SARS-CoV-2،” دکتر. بلوم گفت.

اما کارشناسان بیرونی گفتند که ویژگی‌های مختلف نمونه‌ها می‌تواند تلاش‌ها برای ارتباط بین مواد حیوانی و ویروسی را از بین ببرد. دانشمندان بین المللی در گزارش خود گفتند که در نظر داشتند تجزیه و تحلیل مشابهی را انجام دهند، اما خطر ایجاد نتایج گمراه کننده را در پی داشت. دکتر. بلوم تصدیق کرد که “این یک سوال باز است که آیا این اصلاً یک چیز آموزنده برای محاسبه است یا خیر.”

کریستوفر میسون، متخصص نمونه‌برداری محیطی در پزشکی ویل کورنل، گفت: مواد ژنتیکی ویروس به سرعت تجزیه می‌شود. مهمتر از همه، مواد ویروسی ممکن است با سرعتی متفاوت از مواد حیوانی تجزیه شوند، و مقایسه آنها در نمونه های جمع آوری شده طی هفته ها پس از بسته شدن بازار دشوار است.

تام ونسلیرز، زیست‌شناس تکاملی در KU Leuven در بلژیک گفت: ممکن است ماهی‌ها بیشترین ارتباط را با ویروس داشته باشند، صرفاً به این دلیل که ماهی‌ها احتمالاً منجمد شده یا در یخچال نگهداری می‌شدند، که باعث کند شدن پوسیدگی مواد ویروسی در آن نمونه‌ها می‌شد.

آخرین تجزیه و تحلیل “تایید می کند که نگاه کردن به این نوع همبستگی ها به شما نمی گوید که کدام گونه میزبان می تواند منبع قابل قبولی برای همه گیری باشد.” ونسلیرز گفت. او گفت که این دانشمندان را در همان وضعیت قبلی قرار می دهد و داده های بازاری که شواهد قطعی از هیچ سناریوی منشا خاصی ارائه نمی دهد، می گذارد.

مطالعه جدید همچنین به دقت سوابی از گاری در بازار را مورد بررسی قرار داد که در آن تیم بین‌المللی ردی از ویروس را در کنار امضای ژنتیکی سگ‌های راکون پیدا کرده بود، اما هیچ ماده ژنتیکی قابل تشخیصی از انسان وجود نداشت.

دکتر. بلوم نوشت که این سواب تنها دارای مقدار ناچیزی از مواد ویروسی است و مشخص نیست چرا محققان چینی این سواب را به عنوان کووید مثبت طبقه‌بندی کرده‌اند. مطالعه او نشان داد که این سواب تنها نمونه ای است که دارای مقادیر قابل توجهی مواد ژنتیکی سگ راکون با هر گونه اثری از ویروس است.

با این حال، برخی از دانشمندان گفتند که دکتر. تجزیه و تحلیل بلوم با تعیین یک نوار بسیار بالا برای مقدار مواد ژنتیکی حیوانی در یک نمونه، خطر رد سایر سواب‌های مثبت کووید را به همراه داشت.

دکتر. بوشمن، از دانشگاه پنسیلوانیا، گفت که آستانه استفاده شده در تجزیه و تحلیل “تهاجمی” است و بهترین کار مقایسه نتایج به دست آمده از یک سری از برش های مختلف است.

با استفاده از آستانه حساس‌تر، تیم بین‌المللی دانشمندان چندین نمونه مثبت کووید حاوی مواد ژنتیکی سگ راکون و همچنین نمونه‌های دیگری را با امضای ژنتیکی از حیوانات مختلف شناسایی کردند که تصور می‌شود به این ویروس حساس هستند.

الکساندر کریتز کریستوف، زیست شناس محاسباتی که قبلا در دانشگاه جان هاپکینز بوده و به رهبری تجزیه و تحلیل تیم بین المللی کمک کرده است، گفت که این تیم همچنین به دقت بررسی کرده اند که آیا محققان چینی درست بوده اند که سواب موجود در گاری را برای ویروس مثبت توصیف کرده اند.

وی خاطرنشان کرد که تعدادی سواب دیگر از همان غرفه به وضوح برای ویروس مثبت بودند. او گفت که نتایج حاصل از نمونه‌برداری در سایر نقاط بازار نیز نشان می‌دهد که برخلاف سواب موجود در گاری، اکثر سواب‌های واقعاً منفی هیچ اثری از ویروس ندارند.

دکتر “این نمونه برداری محیطی از ویروسی است که یک سوزن کوچک در انبار کاه است.” کریستف گفت.

Jamiya Calhoun

دوستدار فرهنگ پاپ به طرز خشمگینانه ای فروتن. نینجاهای شبکه های اجتماعی بی عذرخواهی طرفدار الکل دردسر ساز.

تماس با ما