جمهوری دموکراتیک کنگو: شورای امنیت نسبت به وخامت «قابل ملاحظه» در شرق ناآرام هشدار داد

با آگاهی از بدتر شدن وضعیت مربوط به درگیری چندین گروه مسلح با نیروهای دولتی و یکدیگر، هیئتی از شورای امنیت در اوایل ماه جاری برای همبستگی با مردم جمهوری دموکراتیک کنگو و بسیج کردن عملیات های حافظ صلح و بشردوستانه سازمان ملل متحد در مقابله با نیروهای دولتی، از جمهوری دموکراتیک کنگو بازدید کرد. چالش های امنیتی، انتخاباتی و ساختاری.

سوء استفاده های شبه نظامیان

نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد گفت: تشدید درگیری با M23 و فعالیت مداوم سایر گروه‌های مسلح، از جمله نیروهای ADF، زئیر و CODECO، همچنان به ایجاد رنج غیرقابل تحمل بر مردم غیرنظامی ادامه می‌دهد. برای DRC، بینتو کیتا، به شورای 15 عضوی گفت.

ام‌اس. کیتا که همچنین رئیس مأموریت سازمان ملل در جمهوری دموکراتیک کنگو (مونوسکو) است، خاطرنشان کرد که در استان‌های کیوو شمالی، کیوو جنوبی و ایتوری، صدها هزار نفر از تجاوزات گروه‌های مسلح و درگیری‌های بین M23 و M23 فرار کرده‌اند. نیروهای مسلح جمهوری دموکراتیک کنگو (FARDC) و همچنین بین CODECO و شبه نظامیان گروه زئیر – که اغلب بر سر کنترل معادن طلا در منطقه با هم درگیر شده اند.

به ویژه در شمال کیوو، جنگ بین شورشیان M23 و FARDC 900000 نفر را آواره کرده است. نیازهای بشردوستانه که در حال حاضر بسیار زیاد است، “به افزایش خود ادامه می دهد

«این بحران انسانی یکی از نادیده گرفته ترین ها در جهان باقی مانده است. جمعیت آواره که من از آنها بازدید کردم، در شرایط بسیار مخاطره آمیزی زندگی می کنند.”

بسیج منابع

در این زمینه، او خواستار بسیج منابع بیشتر برای اجرای صحیح طرح واکنش بشردوستانه 2023 شد که اکنون به 2.25 میلیارد دلار نیاز دارد.

ام‌اس. کیتا نیز محکوم کرد موانع دائمی برای دسترسی بشردوستانهاز جمله حمله به هلیکوپتر خدمات هوایی بشردوستانه سازمان ملل متحد (UNHAS) در ماه فوریه، که برنامه جهانی غذا (WFP) را مجبور به توقف موقت پروازها در مناطق درگیری کرد.

او از همه طرف‌های درگیر خواست “به قوانین بشردوستانه بین‌المللی احترام بگذارند و دسترسی افراد آسیب‌پذیر را در هر کجا که هستند تسهیل کنند.”

در میان آوارگان، نماینده ویژه بر “وضعیت ویژه زنان” تاکید کرد و تامین مالی برنامه اقدام ملی 2023 برای جلوگیری از بهره کشی و سوء استفاده جنسی را برای اطمینان از حمایت کافی از آنها ضروری دانست.

“بیش از 2 میلیون دلار برای حمایت از فعالیت های آن، به ویژه در مناطق آسیب دیده از بحران M23 مورد نیاز است. از جمله طرح های در حال انجام، من از ایجاد صندوق حمایت از قربانیان و کمک های روانی به زنان استقبال می کنم او گفت که توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) ایجاد شده است.

Clémence Ndabohweje، 49 ساله، در مقابل چادری که به همراه شش فرزند و سه نوه‌اش در آن پناه گرفته‌اند، ظرف‌ها را در یک سایت آوارگان در شرق DR کنگو می‌شوید.  این خانواده در پی درگیری از روستای خود در قلمرو روتشورو گریختند.

Clémence Ndabohweje، 49 ساله، در مقابل چادری که به همراه شش فرزند و سه نوه‌اش در آن پناه گرفته‌اند، ظرف‌ها را در یک سایت آوارگان در شرق DR کنگو می‌شوید. این خانواده در پی درگیری از روستای خود در قلمرو روتشورو گریختند.

سال مرگبار برای حافظان صلح

ام‌اس. کیتا به اعضای شورا گفت که در پاسخ به این چالش‌های عظیم امنیتی و بشردوستانه، مونوسکو «به‌طور خستگی‌ناپذیر در محیط‌های متخاصم کار می‌کند تا به وظایف خود عمل کند،» به‌ویژه از دولت کنگو برای حفاظت از غیرنظامیان و همچنین خلع سلاح و خلع سلاح گروه‌های مسلح حمایت می‌کند. و اجرای اصلاحات سکتور امنیتی.

وی خاطرنشان کرد که سال 2022 یکی از مرگبارترین سال های ثبت شده برای نیروهای حافظ صلح مونوسکو بود. در یک محیط “به طور فزاینده پیچیده، فرار و خطرناک” عمل می کند.

تلاش های منطقه ای

این نماینده ویژه یادآور شد که عملیات نظامی به تنهایی برای تضمین ثبات در شرق جمهوری دموکراتیک کنگو کافی نخواهد بود و از تلاش های منطقه ای جاری برای یافتن راه حل های پایدار برای پایان دادن به جنگ استقبال کرد.

او از شورای امنیت خواست تا به این تلاش‌ها اهمیت کامل بدهد تشویق طرفین به احترام به تعهداتشان و حصول اطمینان از اینکه بازیگران سرکش پاسخگو هستند.”

او خاطرنشان کرد که تنش‌ها بین جمهوری دموکراتیک کنگو و رواندا همچنان افزایش یافته است – در مورد اینکه آیا شورشیان M23 توسط رواندا حمایت می‌شوند، اتهامی که کیگالی به شدت آن را رد می‌کند – که منجر به چندین حادثه فرامرزی شد و این درگیری‌ها “خطرات جدی تشدید منطقه‌ای” را به همراه داشت. .

انتخابات در ماه دسامبر

در مورد انتخابات ملی که قرار است در 20 دسامبر سال جاری برگزار شود، نماینده سازمان ملل از مقامات کنگو و کمیسیون مستقل ملی انتخابات (CENI) قدردانی کرد. عزم آنها برای رعایت ضرب الاجل ها در مواجهه با چالش های لجستیکی، اما به ویژه در مواجهه با ناامنی».

او خاطرنشان کرد که در شرق جمهوری دموکراتیک کنگو، خشونت، درگیری ها و جابجایی جمعیت در مناطق تحت کنترل M23، “شامل موانع جدی برای ثبت نام رای دهندگانو در غرب، خشونت‌های بین‌اجتماعی در استان مای-ندومبه، که هنوز متوقف نشده است، روند را مختل می‌کند.

مونوسکو با مشارکت آژانس های سازمان ملل از روند انتخابات حمایت می کند و با انتقال 126 تن مواد انتخاباتی برای CENI به شمال کیوو، کیوو جنوبی و ایتوری پاسخ داده است.

ام‌اس. کیتا از تلاش‌های CENI ستایش کرد تلاش برای رسیدگی به چالش های عملیاتی ثبت نام از طریق تمدید مهلت‌های ثبت‌نام، در پاسخ به تخلفات هر یک از مقامات انتخاباتی، ضمن محکوم کردن سخنان نفرت‌انگیز.

با این حال، او گفت که روند انتخابات همچنان با «الف عدم اعتماد نگران کننده بین سهامداران اصلی جامعه مدنی و مخالفاناو مجدداً خواستار درخواست خود از همه کنگوهایی شد که در روند دموکراتیک نقش دارند تا برای تضمین برگزاری انتخابات مسالمت‌آمیز، شفاف، معتبر و فراگیر با رعایت دقیق قانون اساسی و قانون انتخابات، با یکدیگر همکاری کنند.

خانم را تماشا کنید کیتا به خبرنگاران خارج از شورای امنیت پس از این نشست، در زیر آمده است:

Makayla Massey

کاشف برنده جایزه کل معتاد زامبی. متعصب فرهنگ پاپ بی عذرخواهی. تواهولیک.

تماس با ما